fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Pakiet Pracowniczy 2021

Każda i każdy z nas, bez względu na formę zatrudnienia powinien mieć prawo do urlopu, czy też opieki zdrowotnej.

Nie może być tak, że pracownicy nie mają prawa zachorować, bo nie mają umowy o pracę. Nie może być tak, że wielu z nas staje przed wyborem albo urlop, albo wynagrodzenie.

Bezpieczeństwo i poszanowanie prawa pracy, wynagrodzenia na poziomie zachodniej Europy oraz godna emerytura na koniec drogi zawodowej – to nie przywileje, ale standard w państwach opiekuńczych Unii Europejskiej. Do tego dąży Lewica!

W Święto Pracy Lewica złożyła projekt ustawy „Pakiet Pracowniczy 2021”:

1. Prawo do urlopu, L4 i ubezpieczenie dla wszystkich pracujących

2. 100% pensji na zwolnieniu lekarskim

3. Nowe narzędzia dla Państwowej Inspekcji Pracy

4. Koniec ze zwalnianiem pod pretekstem pandemii

5. Emerytury stażowe

6. Emerytura minimalna 1600 złotych na rękę

7. Minimum 3500 zł wypłaty w budżetówce

8. Tworzenie nowych miejsc pracy w całej Polsce

Każda Polka i każdy Polak, bez względu na to na podstawie jakiej umowy pracuje musi być chroniony. Każdy musi mieć prawo do płatnego urlopu i odpoczynku, każdy musi mieć prawo do ubezpieczenia i do zwolnienia lekarskiego. Nie może być tak, że ludzie nie mają prawa zachorować, bo nie mają umowy o pracę. Nie może być tak, że ludzie stają przed wyborem, że jeśli pójdą na urlop - nie dostaną pieniędzy. To niesprawiedliwe, nieludzkie i niehumanitarne. Trzeba z tym skończyć. Lewica wprowadzi pełnię praw pracowniczych dla wszystkich pracujących. Prawo do pełnego ubezpieczenia, do zwolnienia lekarskiego i do płatnego odpoczynku, do urlopu.

Często w Polsce jest tak, że ludzie przychodzą do pracy chorzy. Często jest tak, że ludzie boją się iść na zwolnienie lekarskie. Często jest tak, że nie idą na zwolnienie, bo dostają 80% pensji. Często zwolnienie im się po prostu nie opłaca. To straszne, ale też niebezpiecznie. Zwłaszcza - choć nie tylko - w dobie COVID. Miejsce chorego jest w łóżku, nie w pracy. Chory musi zdrowieć, nie pracować. To niebezpieczne, bo jeden chory pracownik, to chory cały zespół. Pracownik nie może bać się iść na zwolnienie, nie może się bać, że przez zwolnienie będzie miał kłopoty. Także finansowe. Dlatego doprowadzimy do tego, że wypłata na zwolnieniu będzie wynosić 100%.

Państwowa Inspekcja Pracy nie może być bezzębna i musi mieć możliwość prawdziwego reagowania na problemy pracowników. Zwłaszcza jeśli chodzi o problem umów śmieciowych. Nie może być tak, że Państwowa Inspekcja Pracy wchodzi do nieuczciwego pracodawcy, widzi problem z nadużywaniem umowy śmieciowej i nie może interweniować. Państwowa Inspekcja pracy, która widzi problem musi tu i teraz mieć możliwość jego rozwiązania czy zamienienia umowy śmieciowej na umowę o pracę. Natychmiast i bez dyskusji.

Ilu z Państwa lub ilu z Państwa znajomych usłyszało w ciągu ostatniego roku, że tracicie pracę, bo jest pandemia i że trzeba redukować zespół? Ilu z Was miało wrażenie lub pewność, że to tylko pretekst? Że prawda jest i inna, że pracodawca chciał się was po prostu pozbyć? tak być nie może. Nie można zwalniać ludzi z pracy pod fałszywym pretekstem. Zmienimy to.

Każdy zasługuje na godną emeryturę po 40 latach pracy. Ktoś, kto zaczął pracę w wieku 15 lat nie może być za to karany. 700, 800 czy 900 złotych emerytury to skandal. 900 złotych emerytury brutto to coś, co w państwie w środku w Europy nie powinno mieć miejsca. W Polsce niestety ma. I to wcale nierzadko. Jak kupić leki, opłacić rachunki i przeżyć za głodową emeryturę? To pieniądze uwłaczające ludzkiej godności. To musi się zmienić. Lewica proponuje minimum 1600 złotych emerytury. Polski emeryt nie może wybierać czy kupić jedzenie czy wykupić leki. Nie może być tak, że ktoś pracuje całe życie, a potem nie ma na leki, nie ma na chleb. Taka jesień życia to horror. Lewica na to nie pozwoli. Lewica zapewni seniorom godne życie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem